08.05.2017

Cлід протистояти «культурі знищення» та безстрашно перемагати її силою лагідності

Думками про це Папа Франциск поділився спілкуючись у суботу, 6 травня 2017 р., з учнями італійських шкіл, які цими днями брали участь в різних маніфестаціях в Римі на тему миру і захисту прав людини. Організатором заходу була Національна координаційна рада місцевих організацій за мир і права людини у співпраці з різними освітніми установами та Дикастерією Святого Престолу сприяння цілісному розвиткові людини.

Зустріч молоді з Главою Католицької Церкви відбулася в залі Павла VI у Ватикані та проходила у формі діалогу. За його словами, настав час протистояти «культурі знищення» та безстрашно перемагати її силою лагідності. Він подякував за конкретність запитань, в яких проглядається тривога з приводу різних трагедій, що пригнічують світ, від війн до бідності та порушення прав людини.

Папа пригадав ситуацію з мігрантами в Європі, яка є найбільшою кризою такого характеру з часів Другої світової війни: «ми переживаємо найбільшу трагедію з часів другої світової війни. Так, це правда, існує чимало добрих людей, чимало хороших речей у світі, яких не видно. Але світ перебуває у стані війни», – сказав Глава Католицької Церкви, додаючи:

«Мені соромно з огляду на те, що одну бомбу назвали “Матір’ю всіх бомб”. Але ж мама дає життя! А ця сіє смерть! Називати “мамою” цей пристрій? Що ж це діється у світі?!» – риторично запитував він.

У цьому контексті Папа відзначив слабкість багатьох міжнародних лідерів. Він також звернув увагу на те, що в той час, як з одного боку існує велике прагнення миру, з іншого – йде жвава торгівля зброєю. Існують ті, хто наживається на торгівлі зброєю, продаючи її воюючим, і, таким чином, смерть інших людей є для них джерелом заробітку.

Святіший Отець також осудив незаконний обіг наркотиків, що нищить життя багатьох молодих людей. У цьому контексті він знову наголосив на тому, що у центрі економіки поставлено гроші й владу, а не людину. Окремий засуд з його уст знову пролунав на адресу нелегальної праці та визискування. І якщо хтось вважає, що це відбувається десь далеко, він помиляється. «Саме тут, у Європі, в Італії! Визискування людей відбувається тоді, коли зарплата виплачується “на чорно”, коли заключаються тимчасові перервані контракти, аби уникнути соціальних гарантій… Все це називається визискуванням, яке ми, католики, називаємо смертельним гріхом!» – наголосив Наступник святого Петра.

Папа також зупинився на часто підкреслюваній ним темі обмов і пліток, які він називає «справжнім тероризмом», що «нищить людську особу».  У цьому контексті він також заохотив остерігатися насильства, яке проявляється у словесних нападках і образах, що сьогодні, на жаль, можна побачити також і під час політичних дебатів. Перед обличчям цих явищ, за його словами, потрібне наставлення лагідності.

«Бути лагідними, мати наставлення лагідності, не означає бути немудрими, – сказав він. – Це означає говорити про речі мирно, спокійно, нікого не ранячи, шукати такі способи висловитися, які не завдають ран. Лагідність – це одна із чеснот, яку ми повинні наново навчитися, знову віднайти у своєму житті».

Святіший Отець не оминув близької йому теми захисту довкілля. «Ми нищимо найцінніший дар, даний нам Богом – створіння», – з гіркотою відзначив він, викриваючи шкоду, завдану споживацтвом, яке веде до експериментів над життям, появи нових рідкісних недуг, до сумних явищ забруднення навколишнього середовища. І в цій ділянці, як показує досвід Паризької кліматичної конференції, існує загроза великої кількості слів, що супроводжуються незначними діями.

Папа закликав молодь ніколи не знеохочуватися і наголосив на необхідності відновити «освітній пакт» між школою та сім’єю задля поширення спільного добра. Він заохотив підлітків вправлятися у слуханні, а вчителів – присвячувати час вихованню до миру.

Джерело: http://uk.radiovaticana.va/