19.02.2021

Індуковані плюрипотентні стовбурові клітини – нова надія для відновлення втраченого серцевого м’яза та його функцій

Серцеві захворювання становлять основну причину смертності у цілому світі. Передовсім так є тому, що серце має мінімальну здатність відновлювати м’язову тканину. Наприклад, при інфаркті міокарда, що спричинений хворобою ішемічної артерії, відбувається «втрата серцевого м’яза та заміщення його рубцевою тканиною, а насосна здатність серця постійно знижується».

В період між 1990 та 2000 роками відбувся значний прорив у вивченні стовбурових клітин. Цей прорив зокрема сприяв виникненню гіпотези про те, що «клітини серцевих м’язів можна регенерувати шляхом пересадки стовбурових клітин або їх похідних». З моменту проведення перших досліджень для відновлення роботи серця завдяки терапії стовбуровими клітинами пройшло вже 20 років. За цей час вченим вдалось встановити, що у проведених дослідженнях на тваринах плюрипотентні стовбурові клітини забезпечували хорошу регенерацію серцевого м’яза. Саме завдяки цим дослідженням плюрипотентні стовбурові клітини стали розглядатися як провідний засіб для регенерації людського серця.

Плюрипотентні стовбурові клітини – це тип стовбурових клітин, отриманих штучно в лабораторних умовах із зрілих, диференційованих клітин організму ссавців, зокрема людини. Для індукування таких клітин використовують фібробласти шкіри.

Згідно із дослідженнями, опублікованими в Rambam Maimonides Med J. (29.04.2020), «плюрипотентні стовбурові клітини є хорошим напрямком для проведення досліджень, оскільки їх використання не становить етичних проблем, окрім цього, деякі проведені дослідження на людях показали хороші результати». Єдиним ризиком у використанні плюрипотентних стовбурових клітин є туморогенез (процес, через який клітини зазнають змін, що викликають безконтрольну клітинну проліферацію), однак і цього ризику можна уникнути «шляхом виділення клітин або клітинних ліній, які зазнали принаймні певної диференціації».

В Японії було затверджене початкове клінічне випробування для оцінки безпеки та ефективності використання плюрипотентних стовбурових клітин через створення пластира «із 100 мільйонами перепрограмованих кардіоміцитів плюрипотентних стовбурових клітин». Відтак три пацієнти були вилікувані, інших 7-10 пацієнтів планують набрати для того, щоб після використання пластиру можна було спостерігати за ними протягом одного року.

І хоча ще немає достовірних даних щодо цього дослідження, все ж, така можливість вселяє надію на те, що клітини серцевих м’язів можна буде регенерувати через пересадку плюрипотентних стовбурових клітин.

Автор статті – Соломія Бойко

Джерела:

Stem cells and the heart—the road ahead | Science (sciencemag.org)

Heart cell therapies in animals have laks of success in the clinic (bioethicsobservatory.org)

Clinical-based Cell Therapies for Heart Disease—Current and Future State (nih.gov)