27.01.2021

Неймовірний прорив вчених Единбурга у дослідженні хвороби рухових нейронів

Вчені Единбурзького університету стали на крок ближчими до того, аби протистояти шкоді, що її заподіює захворювання моторних нейронів (motor neurone disease). Хвороба моторних нейронів – це нейродегенеративне захворювання, що викликає швидко прогресуючу слабкість м’язів. Ця хвороба вражає нервові клітини (рухові нейрони), які контролюють м’язи, що дозволяють рухатися, говорити, дихати і ковтати.

Досягненням вчених стало те, що вони зуміли знайти проблему захворювання, яка є у нервових клітинах. Відтак вчені запропонували спосіб відновлення нервових клітин шляхом призначення наркотичних ліків, дозволених для застосування при інших захворюваннях.

Щороку у Великобританії у більш ніж 1500 людей діагностують дегенеративний стан. Не існує жодного лікування цього захворювання, тому більша частина людей, в яких діагностують цю хворобу, помирає протягом двох років після встановленого діагнозу.

Проведене дослідження единбурзьких вчених сприяло встановленню того, що пошкодження нервових клітин можна відновити. Це можна зробити через покращення рівня енергії в мітохондріях, які наповнюють енергією і моторні нейрони. Рухомі нейрони рухаються по аксонах – довгих частинах нервових клітин, що з’єднуються з м’язом. Власне через дослідження моторних нейронів на моделях людських стовбурових клітин вдалось встановити, що у людей, які мали нейродегенеративне захворювання, аксони були коротшими, ніж у клітин здорових людей, ось чому і рух мітохондрій по аксонах було порушено. Вчені показали, що це порушення було зумовлене дефектним енергопостачанням мітохондрій, тому допомагаючи мітохондріям, посилюючи їхню дію, можна повернути аксон до норми.

Доктор Арпан Мехта (Arpan Mehta), який очолював дослідження в Центрі досліджень захворювань моторних нейронів Еуана Макдональда (Euan McDonald Centre for MND research), сказав: «Важливість аксона в рухових нервових клітинах не можна недооцінювати. Наші дані дають надію, що відновивши джерело енергії клітини, ми зможемо захистити аксони та їх зв’язок з м’язом від дегенерації. Вже проводиться робота з ідентифікації існуючих ліцензованих препаратів, які зможуть покращити рівень енергії в мітохондріях та відновити рухові нейрони». Дослідники та благодійні організації зараз докладають усіх зусиль для того, аби стати ближчими до розробки ліків.

Автор статті – Соломія Бойко

Джерело: Motor neurone disease: Edinburgh scientists reveal breakthrough – BBC News