04.02.2016

На сертифікатній програмі Школи біоетики УКУ завершилися відкриті лекції о. Арнальдо Панґрацці

3 лютого на програмі «На службі охорони життя» Школи біоетики УКУ завершилися відкриті лекції о. Арнальдо Панґрацці, професора Міжнародного богословського інституту Camillianum (Рим). У триденному лекційному курсі «Значення смерті та цінність особи похилого віку в сучасному суспільстві» взяли участь представники духовенства, медичної сфери, працівники інших галузей та студенти.

Під час лекцій о. Арнальдо поділився з присутніми досвідом медичного капеланства та праці з людьми похилого віку. Лектор представив слухачам необхідність такого роду служіння та певні напрямні для його здійснення. Як біблійну основу курсу було вибрано постать доброго самарянина; його постава є зразком християнського служіння, зазначив о. Арнальдо.

Кожна людина є цінною, кожній людині належить повага. Це важливо розуміти у відношенні до літніх осіб. Потрібно навчитися виявляти цим особам свою повагу та любов. Такими проявами буде, до прикладу, підмога при ходьбі, терпеливе слухання уже тричі повтореної розповіді, не звертання уваги на випадання посуду з рук чи інші неприємні речі, вирозуміння інфантильної поведінки, допомога в приготуванні до переходу із земного життя. Важливо ствердити, що не лише особи похилого віку потребують допомоги, але й ті, які їм допомагають, потребують перебрати мудрість і досвід літніх осіб. Старість, яка приносить із собою занепад фізичних сил, сприяє розвиткові духовних сил та духовної проникливості, підкреслив о. Арнальдо, і зовсім не є часом, приреченим на страждання та депресію, але часом переосмислення, завершення незавершеного, приготування до переходу.

Власне перехід від земного життя вимагає особливого супроводу, наголосив лектор. Найперше слід ламати суспільне табу, яке забороняє говорити про смерть, більше того потрібно заохочувати людей протягом життя готуватися до неї. Окрім того важливо усвідомити усю необхідність супроводу осіб, уражених невиліковними хворобами, які потребують турботи не лише про тіло, але й духовної підтримки. Люди по-різному реагують на звістку про наближення смерті від хвороби: заперечують, гніваються, укладають «угоду» з Богом чи з суспільством, впадають у депресивні стани або ж приймають неминучу смерть. Особи з духовною проникливістю власне вибирають останній варіант і до цього вибору покликані усі вмираючі, а особи, що навколо них, покликані їм допомогти прийняти добру позицію та відповідно приготуватися до вічності.

Лекції о. Арнальдо Панґрацці стали для слухачів справжнім поштовхом до переосмислення відповідності свого ставлення до осіб похилого віку, осіб самотніх і вмираючих, осіб, нездатних побачити світло у своєму житті, та дали розуміння важливості і відповідальності кожного.

Марія Ярема