29.10.2019

В пам’ять Маріки Верворт – евтаназія завершила життя всесвітньо відомої спортсменки

Нещодавно світом прокотилася звістка про добровільну і наперед вибрану смерть параолімпійської чемпіонки Маріки Верворт (Marieke Vervoort). Спортсменка, бельгійка за національністю, була медалісткою двох Параолімпіад – у Лондоні 2012 р. та в Ріо-де-Жанейро 2016 р., чим здобула собі світову славу.

Хворіючи рідкісною недугою від 14 років, результатом якої став руховий параліч, жінка останнім часом скаржилася на погіршення здоров’я та болі тіла. Ще у 2008 році Маріка Верворт вирішила оформити папери для здійснення евтаназії, щоб при бажанні могти піти з життя в будь-який момент. Але попереду були великі перемоги у спорті і світове визнання. Саме спорт додавав жінці натхнення продовжувати жити, – казала Маріка в інтерв’ю під час Параолімпійських ігор 2016 р.

Легальна евтаназія дозволяє жити довше, – парадоксально вважала Верворт, пояснюючи, що якби у неї не було паперів, які гарантували їй «право на смерть» у будь-який вибраний нею час, то вона змушена була б здійснити самогубство, і вчинила би його швидше (очевидно, щоб не втратити з часом фізичну можливість це зробити).

Життєва постава Маріки Верворт свідчить про трагічність людських відносин у наш час. Спортсменка, попри психологічні і фізичні страждання, все ж знайшла у собі силу і снагу до життя між 2008 р., коли оформила документи на евтаназію, та 2019 р., коли підписала собі смертний вирок. Спорт давав їй силу, за її власним свідченням, але водночас потребував і від неї сили, тренування значно посилювали болі її тіла. Спорт, можливо, не міг надалі тримати при житті Маріку Верворт, здоров’я якої постійно погіршувалося. Але трагічність в тому, що не знайшлося людської любові, яка здатна тримати людину при житті у будь-яких обставинах аж до природної смерті. Всесвітньо відома спортсменка жила з чотириногим «другом» – лабрадором, який допомагав їй у хатньому господарстві та був поруч в епілептичних нападах, «передбачаючи» їх за годину до настання. Але не знайшлося поруч людини. Лише особа здатна допомогти іншій особі відчувати себе любленою і безумовно прийнятою. І лише особова любов здатна тримати при житті до кінця. Цього не може забезпечити ні спорт, ні мистецтво, ні кар’єра, ні статки, ні чотириногі друзі, наскільки би важливими вони не були у нашому житті.

Автор: д-р Марія Ярема

Використано матеріали з сайтів: https://zmina.info/news/vsesvitnovidomij-paraolimpijskij-chempionczi-zrobyly-evtanaziyu/

https://www.theguardian.com/sport/2019/oct/23/paralympic-gold-medalist-marieke-vervoort-ends-her-life-in-belgium