25.10.2019

Вперше в Італії було проведене «дистанційне» хірургічне втручання за допомогою мережі Vodafone 5 G

Мережа Vodafone представила 9 проектів 5 G у галузі Охорони здоров’я та благополуччя, три з яких не є опублікованими. Зокрема, вперше в Італії було проведене дистанційне хірургічне втручання завдяки мережі 5 G.

Основний фокус розробленого проекту зосереджується на трансоральній лазерній мікрохірургії; це процедура, яка, до прикладу, використовується для лікування захворювань голосових зв’язок.

Проф. Маттео Тримарчі, оториноларинголог лікарні IRCCS San Raffaele та викладач університету Vita-Salute San Raffaele, провів операцію лазерною мікрохірургією на моделі синтетичної гортані в лікарні San Raffaele.  Завдяки високій швидкості та надійності мережі Vodafone 5G професор зумів дистанційно, в режимі реального часу, керувати лазером і маніпуляційними щипцями робота, одночасно отримуючи стереоскорічне відео з ділянки втручання.

Даний проект робототехнічної хірургії дозволяє хірургу дистанційно оперувати за допомогою його команди в операційній. Відповідно медичні спеціалісти мають можливість співпрацювати дистанційно під час і після проведення рентгенологічних обстежень.

5G дозволяє передавати та обробляти в режимі реального часу велику кількість постійно зібраних даних та керувати ними в цілковитій безпеці. Більше того, низька затримка швидкості мережі дозволяє оперативно втручатися у критичних ситуаціях.

Завдяки відкриттям дистанційної хірургії появляється новий шлях до медицини майбутнього, через яку певні медико-хірургічні навички стануть доступними у все більш широкому масштабі, долаючи географічні бар’єри. Зокрема існує проект дистанційної телемедицини для пацієнтів з дихальними патологіями, який покликаний полегшити доступ до лікування пацієнтів та зменшити кошти, які затрачаються на отримання медичної допомоги в лікарнях.

Які ж виклики даного відкриття?

Одним із перших питань є таке: «Чи зможе технологія 5 G замінити хірурга?». Ні, але правдивим є те, що ця технологія матиме здатність збільшити можливості медиків. Саме завдяки цьому праця медиків зможе стати більш продуктивною.

Розробники технології 5 G також запевняють, що саме вона стане фактором демократизації охорони здоров’я.

Окрім цього, 5 G відкриє шлях до нової соціальної динаміки. Зокрема генеральний директор Vodafone в Італії, Альдо Бісіо, наголошує, що не є дивним те, що можемо говорити про ці технології як про «новий гуманізм», адже ця технологія вплине на організацію суспільства.

Але чи не знецінюємо ми в такий спосіб «живе» спілкування між хірургом та пацієнтом? Чи можемо ми бути впевнені в надійності дистанційної технології? Головно, чи можна передбачити надійність мережі та передавання даних в ній? Чи не може одного дня трапитися так, що мережа «зависне»? Як тоді бути в такій ситуації? А що ж тоді трапиться з пацієнтом?

Людство захоплюється новими технологіями та постійним науковим прогресом, забуваючи в той же час про різні негативні та часом зовсім непрогнозовані наслідки. Важливим є вміти брати відповідальність за кожен вчинок і пам’ятати, що не можна ризикувати людським життям заради прогресу. Особистісний контакт у лікуванні пацієнта має неабияке значення, оскільки він сам по собі зцілює, зігріваючи приязню. Навіть якщо припустити, що робот зможе виконувати операцію досконаліше, ніж людина, яка в силу своєї немочі не зможе виконати цю роботу ідеально, не слід також забувати про особистісний контакт. Саме тому, важливим є те, щоб підготовку до операції та реабілітацію після операції проводила саме людина, бо вона, на відміну від робота, може вселяти впевненість і бути близькою до іншої людини, чого ніколи не зможе зробити робот, в силу своєї штучності.

Джерело Corriere della Sera

Переклад Соломії Бойко

02_SALUTE_HEALTH_TECHNOLOGY_Medicina_Operare a distanza_CORRIERE_DELLA_SERA_09_10_2019 (1)