09.09.2022

Єлизавета ІІ про найважливішу роль в її житті

Єлизавета ІІ пам’ятатиметься мабуть багатьма людьми у світі. Хтось запам’ятає її через надзвичайно довгий термін правління (найдовший в історії Британії та другий по тривалості в світовій історії), хтось запам’ятає її через те, що вона була останнім монархом Британської імперії, яка мала реальну владу, хтось запам’ятає її через історичні процеси, що відбулися за її правління (деколонізація, вступ Британії в ЄС та вихід звідти та ін.), а хтось – за незвичні поступки та надзвичайні вислови[1].

Королева справді здобула любов і визнання свого народу, країн співдружності та ледь чи не цілого світу. Вона була впливовою особою в багатьох сферах. А яку сферу Єлизавета ІІ вважала за найважливішу в усій своїй роботі? Політику – ні. Дипломатію – ні. Культуру – ні. Освіту – ні. Кожна з названих сфер була важливою і то надзвичайно важливою для королеви та її народу. Однак найважливішою роллю/роботою королева Єлизавета ІІ вважала… материнство. Бути матір’ю чотирьох дітей вона вважала важливішим, ніж керувати (спочатку реально, а згодом формально, але все ж керувати) Британією та багатьма заокеанськими країнами під короною Британії. Про своє високе поцінування материнства королева сказала, вручаючи нагороду Британської імперії Кейт Вінслет, відомій британській акторці, яка, до речі, цілком погодилася з Єлизаветою ІІ щодо сказаного про материнство. «Материнство є найважливішою роллю», – ствердила королева. «Це найкраща робота», – потвердила у свою чергу Кейт Вінслет[2].

У сучасному світі, заполоненому гендерною теорією, почути, що материнство є найважливішою роллю/роботою є дуже знаковим. І то почути від жінок, які досягли надзвичайного успіху в своїх кар’єрах. Слід зазначити, що фрази про найвищу цінність материнства були сказані Єлизаветою ІІ та Кейт Вінслет не десь-колись невідомо коли, коли ще світ не був таким «прогресивним» та «недискримінаційним», а зовсім недавно, у 2021 році. Це означає, що твердження про материнство як про найкраще у сфері діяльності було не емоційним (наприклад, щойно після народження первістка чи інших дітей), але обдуманим і зрілим життєвим висновком.

Тож питання в тому, чи гендерна ідеологія однаковості, згідно з якою чоловіки та жінки начебто не відрізняються одне від одного (будь-які відмінності трактуються як приводи до дискримінації у світлі теорії гендеру), здатна зробити жінок не те що пошанованими, а просто щасливими. Ідеологія, в якій немає місця для материнства (адже материнство занадто сильно відрізняє чоловіків від жінок), насправді принижує жінок, а не возвеличує їх. Будучи високого аристократичного походження та здійснюючи надзвичайний вплив на широкі верстви суспільства у своїй країні та далеко поза нею, королева Єлизавета ІІ не вважала свою політичну/дипломатичну/культурну діяльність за щось цінніше, ніж материнство, навпаки. Високе становище та можливості, що випливали з цього становища, виділяли Єлизавету з-поміж інших жінок сучасного світу дуже суттєво, а вона вважала за найважливіше бути матір’ю, що поєднувало її з мільйонами «простих» жінок у світі. Єлизавета мала статус значно вищий, ніж переконлива більшість впливових чоловіків у світі, але не вбачала свою найважливішу роль у керуванні світом (частиною світу), а в бутті матір’ю для своїх чотирьох дітей.

Що ж, отже, високого пропонують гендеристи жінкам? Зректися материнства в обмін на що? Що є більшим за нього, що возвеличує і ущасливлює жінку? Кар’єра? Освіта? Вплив? Усього цього сучасні жінки в демократичних країнах можуть здобувати нарівні з чоловіками. Однак материнство – це унікальний досвід виключно жінок, якого не можуть здобути чоловіки. Заперечуючи важливість і цінність материнства, пропагуючи контрацепцію та аборти, теоретики гендеру не роблять нічого іншого, як принижують унікальність жінок, «урівнюючи» їх з чоловіками, які по природі не можуть виконувати роль матері – величного носія нового життя.

Пам’ятаючи королеву Єлизавету ІІ як одну з найзнаковіших постатей XX-XXI ст., слід пам’ятати і про її любов до правдивого та високого буття жінкою. Цінуючи її мудрість та хист, слід прислухатися і до її твердження про найцінніше.

Авторка тексту – Марія Ярема

[1] Пор. Померла королева Єлизавета II // https://www.pravda.com.ua/news/2022/09/8/7366675/;

Королева, яку пам’ятатимуть у Британії та в Україні: найважливіше про Єлизавету ІІ // https://www.eurointegration.com.ua/articles/2022/09/8/7146436/

[2] Пор. The Queen bonds with Kate Winslet as they both agree that ‘motherhood is the best role’ // https://www.hellomagazine.com/royalty/2012112110151/queen-kate-winslet-cbe-honour/